+48 508 669 461

Wiedza

Kiedy Twój maluszek nie chce leżeć na brzuszku

Czy leżenie na brzuszku jest mu w ogóle potrzebne? TAK!

Dzięki umiejętności leżenia na brzuszku i tzw. funkcjom podporowym rąk, Wasz Maluszek będzie mógł przyjąć pozycję czworaczą, przejść do siadu, a potem czworakować.
Dzięki dobrym reakcjom obronnym rąk, będzie chronił głowę przy upadkach. Dzięki ciągłemu odpychaniu się z rąk, dźwiganiu tułowia w leżeniu na brzuchu, przenoszeniu ciężaru ciała -> wzmocni mięśnie grzbietu, pleców, które pomogą mu stabilnie siedzieć i zdecydowanie lepiej osiągać wszystkie kamienie milowe rozwoju.
Dzięki temu, że jego dłonie dotykają różnego podłoża, że prostują się i zginają, to wzmacniają się przez utrzymanie ciała w podporze->zbierają informacje czuciowo-prioproceptywno-kinestetyczne, które pomogą mu lepiej rozwinąć manipulacje rąk.

Rodzicu pamiętaj

Im silniejszy stabilniejszy tułów->tym lepsze napięcie mięśni oralnych czyli buzi i większa szansa na ładne mówienie. I silniejszy stabilniejszy tułów -> tym większa szansa na sprawniejszy rozwój ręki.

Jakie są przyczyny , że Maluszek nie chce leżeć na brzuszku?

Jest ich wiele a nawet bardzo wiele

  • bolący brzuszek
  • refluks
  • wzmożone napięcie mięśniowe, szczególnie obręczy barkowej
  • trudności w regulacji integracji sensorycznej tzn. zwiększona wrażliwość dotykowa lub systemu równowagi
  • noszenie w pionie przed 3 miesiącem życia.

Jeśli dziecko położone na brzuszku, spina plecki , cofa rączki, zamiast je układać przed twarzą. Podnosi głowę przez napięcie prostowników pleców a nie przez podpieranie się na rączkach. To taka pozycja jest bardzo trudna do utrzymania. Wtedy dziecko będzie krzyczało do rodziców,, że jest mu źle i niewygodnie. I dlatego nie będzie chciało przebywać w tej pozycji.
W takiej sytuacji warto skonsultować z fizjoterapeutą , żeby pomóc Maluszkowi

Nasz adres

ul. Lengowskiego 19
10-051 Olsztyn

Godziny pracy recepcji

Pn - Pt: 07:30 - 20:00